Kontejnery a zahradní kompostéry

Jak postavit kompostér

Kompostér si lze zakoupit už hotový nebo si jej doslova za pár korun vyrobit v domácích podmínkách.

Nemusíte být právě nejzapálenější kutil, aby se vám během několik hodin povedlo postavit kompostér, který vám bude sloužit stejně dobře, jako právě kompostér kupovaný.

Na výrobu je ideální použít přepravní palety, které seženete za pár korun. Možná máte doma nějaké navíc, výroba některých zahradních doplňků z přepravních palet se stala v posledních letech poměrně oblíbenou činností.

V první řadě je nutné, abyste si na kompostér vyhradili místo – ideální je umístit jej přímo na zahradě, protože do něj budete z velké části vkládat hlavně čerstvě posečenou trávu.

V souvislosti s jeho umístěním je ale vhodné brát v potaz i následující pravidla:

  • kompostér není vhodné dávat na zpevněný podklad a výjimkou je jen umístění na terase 
  • kompostér je vhodné umístit na zastíněné místo, protože nebude zasychat 

Z palet si tedy sestavte bednu, která bude mít tvar kostky a následně každou z palet postavte k zemi, ale tou delší stranou. Pochopitelně můžete zvolit i stranu delší, ale hůř se do kompostéru dostanete a stěny budou nakonec možná až zbytečně vysoké. Palety k sobě už jen spojíte pevnými hřebíky a to nejlépe jen přes jednu stěnu a s výjimkou volného prostoru. Nezapomínejte, že nakonec se palety musí spojit i u země a v jednotlivých rozích. Založení kompostu je už posledním krokem, kdy kompostér zaplníte veškerým zahradním odpadem. 

Mohlo by Vás zajímat:


Tento záznam byl zaslán Informace o kompostérech a označen , , , . Záložka je zde.

Similar posts

Komentáře jsou uzavřeny.