Kontejnery a zahradní kompostéry

Popelnice na bioodpad

O popelnicích na bioodpad se začalo mluvit až v posledních měsících v souvislosti se zcela novou vyhláškou Ministerstva životního prostředí. Od nového roku 2015 vešla totiž v platnost vyhláška, která stanovuje povinnost vyhazovat odpad biologického původu zvlášť, konkrétně do popelnic na bioodpad. Bioodpadem se v tomto případě myslí rostlinné zbytky vzniklé jak z běžného chodu v domácnosti, tak i například zbytky ze zahrad, které jsou biologického původu. Pochopitelně domácnosti, například rodinné domy, které mají k dispozici kompostéry, se popelnicemi na bioodpad vůbec nemusejí zabývat, protože jej mají kde bezpečně uskladnit, aby došlo následně k jeho rozložení.

Popelnice na bioodpad by měly zajišťovat jednotlivé obce a města, případně je možné zvolit jinou cestu a tou je přímo vyhrazené místo na odpad biologického původu. V některých městech a obcích se tak nejčastěji jedná o sběrné dvory, sběrné nádoby, které jsou umístěny v blízkosti některých domů a čtvrtí, popřípadě je zajištěna kompostárna.

Některé obce a města vsadila i na formu tzv. pytlového sběru – biologický odpad je skládán do označených pytlů, které jsou následně hromadně vyvezeny. Obce se přitom mají možnost rozhodnout, jakou cestu si v tomto případě zvolí. Vyhláška jim v tomto směru dává zcela volnou ruku.

Nejlepším řešením, jak se zbavit biologického odpadu, je pochopitelně systém kompostování. Pokud žijete v bytě, kde k postavení pevného kompostu rozhodně nejsou dobré podmínky, je možné se spolehnout na tzv. kuchyňské komposty. Kuchyňských kompostérů je v současné době prodáváno hned několik typů, včetně těch automatických, které kompostují díky připojení na elektřinu. Kuchyňské kompostéry vynikají nejen svou funkcí, malým provedením, ale i svým designem, aby se hodily do většiny domácností.

Mohlo by Vás zajímat:


Tento záznam byl zaslán Popelnice a označen , , , . Záložka je zde.

Similar posts

Komentáře jsou uzavřeny.